Administrative board - IBRAM

Administrative Board

Ana Sanches

Ana Sanches

Anglo American Brasil

President

Ediney Maia Drummond

Ediney Maia Drummond

Lundin Mining

Vice-President

Counselors

Paula Amelia Zanini Marlieri

Paula Amelia Zanini Marlieri

Mineração Paragominas S.A. (HYDRO)

Substitute

Anderson Baranov

Anderson Baranov

Mineração Paragominas S.A. (HYDRO)

Incumbent

Marcelo Sampaio

Marcelo Sampaio

Minerações Brasileiras Reunidas - MBR

Substitute

Octavio Bulcão

Octavio Bulcão

Minerações Brasileiras Reunidas - MBR

Incumbent

Eduardo Doria

Eduardo Doria

Alcoa

Incumbent

Michelle Shayo

Michelle Shayo

Alcoa

Substitute

Luciano Antonio de Oliveira Santos

Luciano Antonio de Oliveira Santos

Lundin Mining

Substitute

Eduardo Jorge Ledsham

Eduardo Jorge Ledsham

BAMIN

Incumbent

Alexandre Victor Aigner

Alexandre Victor Aigner

BAMIN

Substitute

Antonio Batista de Carvalho Neto

Antonio Batista de Carvalho Neto

Mineração Caraíba S.A.

Suplente

Eduardo de Come

Eduardo de Come

Mineração Caraíba S.A.

Incumbent

Wagner de Brito Barbosa

Wagner de Brito Barbosa

ArcelorMittal

Incumbent

Cesar Weinschenck de Faria

Cesar Weinschenck de Faria

Copelmi Mineração Ltda

Incumbent

Daniel Debiazzi Neto

Daniel Debiazzi Neto

Embu S.A. Engenharia e Comércio

Incumbent

Gilberto Carlos Nascimento Azevedo

Gilberto Carlos Nascimento Azevedo

Kinross Brasil Mineração S.A.

Incumbent

Roberto da Rocha Miranda de Faria

Roberto da Rocha Miranda de Faria

Copelmi Mineração Ltda

Substitute

Luiz Eulálio Moraes Terra

Luiz Eulálio Moraes Terra

Embu S.A. Engenharia e Comércio

Substitute

Ana Cunha

Ana Cunha

Kinross Brasil Mineração S.A.

Substitute

Vladimir Senra Moreira

Vladimir Senra Moreira

Mineração Rio Do Norte S.A. – MRN

Substitute

Guido Roberto Campos Germani

Guido Roberto Campos Germani

Mineração Rio Do Norte S.A. – MRN

Incumbent

Daniella Gonçalves de Barros Silveira de Queiroz

Daniella Gonçalves de Barros Silveira de Queiroz

Vale

Substitute

Alexandre Silva D´Ambrosio

Alexandre Silva D´Ambrosio

Vale

Incumbent

Vale

Substitute

Felipe Starling

Felipe Starling

Samarco Mineração S.A.

Substitute

Rodrigo Alvarenga Vilela

Rodrigo Alvarenga Vilela

Samarco Mineração S.A.

Incumbent

Guilherme Simões Ferreira

Guilherme Simões Ferreira

Nexa Resources

Substitute

Jones Belther

Jones Belther

Nexa Resources

Incumbent

Emerson Araken Martin Teixeira

Emerson Araken Martin Teixeira

Mosaic Fertilizantes

Substitute

Adriana Kupcinskas Alencar

Adriana Kupcinskas Alencar

Mosaic Fertilizantes

Incumbent

Marina Pereira Costa Magalhães

Marina Pereira Costa Magalhães

Mineração Usiminas S.A.

Substitute

Carlos Hector Rezzonico

Carlos Hector Rezzonico

Mineração Usiminas S.A.

Incumbent

Ronaldo Lasmar

Ronaldo Lasmar

Mineração Taboca S.A

Substitute

Newton A. Viguetti Filho

Newton A. Viguetti Filho

Mineração Taboca S.A

Incumbent

Ricardo Fonseca de Mendonça Lima

Ricardo Fonseca de Mendonça Lima

Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração - CBMM

Substitute

Marcelo Pereira

Marcelo Pereira

AngloGold Ashanti

Incumbent

Othon de Villefort Maia

Othon de Villefort Maia

AngloGold Ashanti

Substitute

Ivan de Araujo Simões Filho

Ivan de Araujo Simões Filho

Anglo American Brasil

Substitute

Wanderley José de Castro

Wanderley José de Castro

ArcelorMittal

Substitute

Eduardo Augusto Ayroza Galvão Ribeiro

Eduardo Augusto Ayroza Galvão Ribeiro

Companhia Brasileira de Metalúrgia e Mineração - CBMM

Incumbent

Marcello Magistrini Spinelli

Marcello Magistrini Spinelli

Vale

Incumbent

Rafael Bittar

Rafael Bittar

Vale

Incumbent

Lauro Angelo Dias de Amorim

Lauro Angelo Dias de Amorim

Vale

Substitute

Helga Paula Patrício Franco

Helga Paula Patrício Franco

Vale

Substitute